Vyšlo septembrové číslo časopisu Naša univerzita

Vstúpte do jubilejného stého akademického roka na UK so septembrovým číslom Našej univerzity, ktoré po letnej odmlke opäť prináša čerstvé informácie o aktuálnom univerzitnom dianí.

28. 09. 2018 09.19 hod.
Od: Naša univerzita

Tento rok sme si pripomenuli 50. výročie okupácie Československa. Ako si na 21. august 1968 spomínajú naši pedagógovia, to sa dočítate v ankete na str. 9. Nechýbajú (dosiaľ nepublikované) historické fotografie spred budovy univerzity, dokumentujúce udalosti osudných augustových dní.

Pražská jar zhatená vpádom okupačných vojsk Varšavskej zmluvy nebola jediná kľúčová udalosť našich dejín, čo sa uskutočnila v roku, ktorý končil (rovnako ako ten súčasný) číslom osem. O tom, prečo mala osmička najlepší predpoklad stať sa naším osudovým číslom a akými ďalšími dôležitými osmičkami naše dejiny hýria, nám prezradil viac prof. Róbert Letz z Katedry histórie Pedagogickej fakulty UK. Nalistujte si str. 10 - 11.

Doktorand Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK Peter Maňo viac než dva roky skúmal extrémne náboženské rituály na ostrove Maurícius v Indickom oceáne. V rozhovore nám približil podstatu antropologického bádania, možnosti predchádzania intolerancii, ale aj svoje skúsenosti so štúdiom a výskumom v zahraničí. Viac na str. 16 - 17.

Prečo aj grafity môžu byť kultúrnymi pamiatkami? Prečo musíme chrániť myšlienku a odkaz 68. a 89. roku? Prečo by sme mali spoznávať svet? Aj na tieto otázky ponúkli malým študentom odpovede odborníci zo Slovenska i zahraničia počas 16. ročníka Detskej Univerzity Komenského. Viac o tohtoročnej obľúbenej detskej letnej škole sa dočítate na str. 18 - 21.

"Pri súčasných kauzách sa zdá, že kompetentní robia všetko pre to, aby slovenskú vedu zmrzačili," myslí si Dominika Truban, ktorá sa na špičkovej Mayo Clinic na Floride, jednej z najprestížnejších kliník v USA, venuje výskumu Parkinsonovej choroby. S úspešnou absolventkou Lekárskej a Prírodovedeckej fakulty UK, ktorá už dlhšie so záujmom aktívne reflektuje dianie na našej domácej vedeckej scéne, sme sa porozprávali aj o jej výskume a projektoch. Rozhovor nájdete na str. 36 - 37.

Príjemné čítanie a úspešný štart do nového akademického roka vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.

Naša univerzita - september 2018 (pdf súbor)