Rímskokatolícka cyrilometodská
bohoslovecká fakulta
Univerzita Komenského v Bratislave

Naša fakulta má zástupcu a riadneho člena v EASA

Doc. Jozef Jančovič, dekan RKCMBF UK, bol 8. marca 2025 na plenárnom zhromaždení v Salzburgu slávnostne prijatý medzi členov European Academy of Sciences and Arts.


10. 04. 2025 13.10 hod.

V poslednom čase sa opodstatnene hovorí o ukotvení Slovenska v európskych štruktúrach ako aj vedeckých a kultúrnych ustanovizniach. Sme veľmi radi, že aj členstvom dekana doc. ThDr. Ing. Jozefa Jančoviča, PhD. v European Academy of Sciences and Arts (EASA - Európska akadémia vied a umení) sa spojenie našej fakulty intenzívnejšie prepája s európskou akademickou obcou.

EASA so sídlom v Salzburgu združuje od roku 1990 viac ako 2000 popredných vedcov a umelcov z celej Európy a podporuje interdisciplinárnu výmenu a vedecké poradenstvo. Medzi členmi je 38 nositeľov Nobelovej ceny. Členovia akadémie sú volení za svoje vynikajúce výsledky v oblasti vedy, umenia a riadenia.

Doc. Jančovič bol senátom EASA zvolený v októbri 2024 za riadneho člena a 8. marca 2025 na plenárnom zhromaždení v Salzburgu slávnostne prijatý medzi členov EASA (na fotografii sekcie VII je s novoprijatými členmi. Zľava od tretieho v poradí je: Martin Stefan Sallmann, historik, University of Bern; Bert Jan Lietaert-Peerbolte, biblista, Vrije Universiteit, Amsterdam a druhý zprava je Sixto José Castro Rodriguez, filozof, Universidad de Valladolid vedľa prezidenta EASA Prof. Dr. Klausa Mainzera).

Po konferenčnom dni 6. marca o Napredovaní vedeckého myslenia sa 7. marca konali voľby prezidenta a viceprezidentov. Prezidentom bol opätovne zvolený prof. Dr. Klaus Mainzer a viceprezidentami sú prof. Dr. Ioannis Liritzis, prof. Dr. Verica Trstenjak a prof. Dr. Kristin de Troyer.

Európska akadémia vied a umení je mimovládne európske združenie, ktorého cieľom je podporovať vedecký a spoločenský vývoj. Vždy, keď môže akadémia EASA ponúknuť rozhodujúce odborné znalosti, má v úmysle: analyzovať spoločenské výzvy; rozvíjať kultúru spolupráce a budovania mostov; získať vedúce postavenie v nadnárodnom a interdisciplinárnom výskume, zvážiť súvisiace etické otázky a posilniť úlohu európskych vedeckých komunít.