APVV
Grant APVV-23-0509: Paradigmatická zmena v chápaní vojny a ozbrojených konfliktov z teologicko-historickej a právnej perspektívy (2024-2027)
Doba riešenia: júl 2024 – jún 2027.
Interdisciplinárny projekt RKCMBF UK (12 riešiteľov) a PraF UK (3 riešitelia).
Vedúci projektu: doc. ThDr. Ing. Jozef Jančovič, PhD.
Zodpovedný riešiteľ za PraF UK: JUDr. Lukáš Mareček, PhD.
Pridelené financie 180.000 Eur
Projekt sa výskumne zameriava na paradigmatickú zmenu vnímania vojny a ozbrojených konfliktov, ktorá determinuje novodobé medzinárodno-právne pramene a cirkevné magistérium súčasných pápežov a novodobé teologické štúdie o vojne.
Zameranie projektu súvisí s tradíciou spravodlivej vojny ukotvenou v morálnom a právnom realizme s viac ako 1500 ročnou históriou zadefinovanou dnes ako teória legitímnej obrany a tiež súvisí s disciplínou war studies.
Kategorizáciu hodnotových súdov o vojne pre jednotlivé disciplíny poskytnú kritériá kriticky reflektovanej tradície spravodlivej vojny v rámci ius ad bellum, ius in bello a najnovšie aj sekcia ius post bellum.
Hlavným cieľom projektu je objasniť, identifikovať a popísať aspekty paradigmatickej zmeny vnímania vojny v prameňoch teologickej a právnej vedy s cieľom získať o nej syntetické poznanie a zachytiť koreláciu hodnotových súdov o vojne a ozbrojených konfliktoch v oboch disciplínach, kde pomerne často teologicko-morálne a právne zásady konvergujú.
Daný výskum sa bude realizovať na pozadí interdisciplinárneho dialógu, v ktorom sa posúdi historický význam paradigmatickej zmeny vnímania vojny a jej aktuálny prínos pre podporu medzinárodnej a domácej akademickej diskusie o vojne s presahom do laického prostredia. Predmetom skúmania budú vybrané teologické a právne pramene a tiež rozsudky za účelom precizovania a aktualizácie objektívnych morálno-etických princípov minimalizácie až eliminácie vojen s dôrazom na budovanie spravodlivého mieru.
Výskum sa bude metodologicky realizovať analýzou, interpretovaním a komparáciou textov a ideových zdrojov o vojne a ozbrojených konfliktov aplikovaním metodologických nástrojov danej disciplíny. Špecifickým cieľom projektu je precizovanie teologicko-právnych princípov pre hodnotenie novodobých foriem vojen a na šírenie poznatkov v školskom a akademickom armádnom prostredí za pomoci účinných didaktických nástrojov.
Spolupráca na projektoch iných inštitúcií
APVV-22-0204 Religiozita a hodnoty trvalej udržateľnosti (2023-2027)
Pojekt Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Filozofická fakulta.
Hlavný riešiteľ: doc. PhDr. PaedDr. Peter Kondrla, PhD.
Spoluriešiteľ: prof. ThDr. Viliam Judák, PhD.
APVV-20-0130 Biblický text a jeho terminologické diskurzy v modernom spisovnom jazyku. Na príklade Listov apoštola Pavla (2021-2025)
Projekt Slavistického ústavu Jána Stanislava SAV.
Vedúci projektu: prof. Róbert Lapko, Th.D et PhD.
Spoluriešiteľ z našej fakulty: doc. ThDr. Ing. Jozef Jančovič, PhD.
Zámerom projektu je nový preklad siedmych autentických listov apoštola Pavla z pôvodného jazyka do modernej spisovnej slovenčiny aj s liturgickým využitím. Preklad bude doplnený o stručný úvod a kritický komentár.
APVV 18-0103 Paradigmatické zmeny v nazeraní na vesmír a človeka z filozofickej, teologickej a fyzikálnej perspektívy (2019-2023)
Projekt FiF UK v spolupráci s štyrmi fakultami UK.
Vedúca projektu: prof. Zlatica Plašienková
Spoluriešitelia za RKCMBF: prof. Marián Šuráb; doc. Jozef Jančovič, doc. Michal Vívoda, Mgr. Gašpar Fronc.
Projekt má za cieľ poskytnúť ucelený pohľad na problematiku evolúcie vesmíru a miesta človeka v ňom na pozadí interdisciplinárneho prieniku filozofickej, teologickej a fyzikálnej perspektívy. Riešenie výskumného cieľa vychádza z vymedzenia základných paradigmatických zmien: od kozmogónie ku kozmológii; od bodu k časopriestoru; od biologického ku kultúrnemu; od humánneho k transhumánnemu; od offline bytia k bytiu online; od Boha stvoriteľa k „hre na boha“. Skúmanie ústi do syntézy poznatkov o úrovniach vrstiev poznania s istou mierou autonómnosti a tvorivosti.
Ďalšie informácie o projekte a výstupoch sú uvedené na webovej stránke APVV projekt č. 18-0103.
APVV 17-0001 Komentáre k Knihe žalmov II. a III . (-2022)
Projekt prebieha na TF TU v Bratislave a končí v roku 2022.
Vedúci projektu: prof. ThLic. Miloš Lichner D.Th.
Spoluriešitelia z našej fakulty: doc. ThDr. Inf. Jozef Jančovič, PhD., ThDr. Milan Sova, PhD., doc. SSDr. Blažej Štrba, PhD.
Cieľom projektu bolo vytvorenie originálneho Komentára ku Svätému písmu (odborný preklad biblických kníh z pôvodných textov s odborným výkladom a katecheticko-pastoračným výkladom) konkrétne ku žalmom 1-50 a 101-150, ktorý je dielom slovenských biblistov, lingvistov, patristov a teológov (komentáre boli zatiaľ vydané v troch zväzkoch Žalmy 101-118, Žalm 119; Žalmy 120-150 vo vydavateľstve Trnava: Dobrá kniha roku 2019 a 2020).
APVV-16-0514 Terminologické diskurzy a špecifiká biblických jazykov vzhľadom na preklady Biblie do slovenčiny (2017-2021)
Projekt Slavistického kabinetu SAV.
Vedúci projektu: prof. Róbert Lapko.
Spoluriešiteľ z našej fakulty: ThDr. Ing. Jozef Jančovič, PhD.
Projekt má za cieľ nový preklad dvoch evanjelií a vytvorenie metodologickej platformy pre preklad ďalších kníh. Konkrétne šlo o preklad Evanjelia podľa Lukáša a Evanjelia podľa Jána z pôvodného jazyka do modernej spisovnej slovenčiny aj s liturgickým využitím.